Apple představuje Swift

V pondělí Apple představil novinky na své Keynote z WWDC 2014. Mimo iOS 8, Mac OS X 10.10 Yosemite, to byl nový programovací jazyk Swift. Právem vzbuzující emoce – negativní, pozitivní, nadšení, zklamání, naštvání, … Klasika, ale nic se nejí tak horké, jak se uvaří.

Objective-C vývojáři jdou do důchodu

Já se tam tedy nechystám 🙂 Nevidím k tomu jediný důvod. Je zřejmé, že Apple odepsal Objective-C a novým směrem je Swift. Objective-C je jenom jazyk, stejně jako C, C++, C#, F#, apod. Jeho znalost je důležitá, to nepopírám, ale mnohem důležitější je znalost frameworků jako je Cocoa, Cocoa Touch, AppKit, … pro vývoj aplikací pro platformy iOS a Mac OS X. Osobně je mi celkem jedno jestli to píšu v Objective-C, C++, C# a nebo nově ve Swiftu. Bez znalosti frameworků jsem nahranej a nenapsal bych vůbec nic. Ano, člověk bude muset proniknout do tajů nového jazyka, ale to je jenom zlomek znalostí, které musíte mít.

Podobným vtípkům se směju, baví. Ale v zásadě to nic neznamená.

Designéři jásají, že budou mít více čitelný jazyk

Viděl jsem několik tweetů (teď je nemůžu najít, zapomněl jsem si je schovat) jásajících designérů, že to je jazyk pro ně. Čitelnější, jednodušší, … No, nevím kluci a holky (gender balanced :-D), ale přeci jenom toto …

NSString *a = @"abc";
if ( a != nil ) {
 NSLog( @"%@", a );
}

… mi přijde čitelnější než …

let a: String? = "abc"
println( a! )

// nebo

let a: String! = "a"
println( a )

// nebo

let a: String? = "abc"
if let s = a {
 println( s )
}

Nebo nové operátory === & !== vs == & !=, atd. Swift nabízí mnohem více možností než Objective-C a o to složitější budou i samotné konstrukce, které uvidíme, budeme používat. ClosedHalf__ Closed Range operátory budou taky pecka:

// DVE tecky .. - half closed
for i in 0..2 {
 // i iteruje od 0 do 1 (vcetne)
}

// TRI tecky ... - closed
for i in 0...2 {
 // i iteruje od 0 do 2 (vcetne)
}

Takže designéři, zase moc nejásejte, tak jednoduše se nás nezbavíte 🙂

Migrace, stávající kód

Apple hodně překvapil Swiftem. Kutil si ho od roku 2010 (minimálně o tom píše Chris Lattner na svých stránkách, kdo neví kdo je Chris, tak si dejte facku, je to autor LLVM a clang). Naštěstí to celé vymyslel tak, že Objective-C kód se dá používat ze Swiftu a vice versa, ale s omezením – následující vlastnosti Swiftu si z Objective-C neužijete:

 • Generics
 • Tuples
 • Enumerations defined in Swift
 • Structures defined in Swift
 • Top-level functions defined in Swift
 • Global variables defined in Swift
 • Typealiases defined in Swift
 • Swift-style variadics
 • Nested types
 • Curried functions

Nechce se mi to překládat. Zkopírováno z dokumentu Using Swift with Cocoa and Objective-C.

Neboli – interoperabilita tu je, mixování Swiftu a Objective-C je povoleno, podporováno, ale stejně to všechno postupně přepište do Swiftu. Čekal někdo něco jiného? Pokud ano, je to snílek.

Na hodnocení je moc brzy. Je to verze 1.0 a k dokonalosti má daleko. Stejně jako tomu bylo například u .NET 1.0 a C#. Apple se tak rozhodl a my s tím musíme žít. Kdo Apple zná, ví, že tomu stejně nikdy jinak nebylo. Můžeme jen doufat,  že u Swiftu bude vstřícnější a otevřenější. První vlaštovka (spíš vlaštovička) – Greg porušil tajnůstkářství Applu tím, že v jednom vlákně odpověděl:

We don’t usually promise anything for the future, but in this case we are making an exception. Swift will have access control mechanisms.

Šlo o to, že Swift nemá public , private a protected  (nebo ekvivalent, všechno je public).

Uvidíme, uvidíme, … Já jsem zatím spokojen … Konec plkání, zpátky do práce, resp. studovat, studovat a studovat 🙂

P.S. JetBrains už pracuje na podpoře Swiftu.

P.S.S. Sry, ale knížku o Objective-C už nedopíšu. Shame on me, ale nemá smysl, je to obsolete a ztráta času.