Čelovka Petzl NAO – zkušenosti

Běhám za každého počasí, v jakoukoli denní / noční dobu a potřeboval jsem novou čelovku, která by vydržela rozmary počasí a byla výkonná – abych se někde nepřizabil. Výběr jsem konzultoval s Petrem a byla mi doporučena čelovka Petzl NAO. Dal jsem na doporučení a čelovku zakoupil.

První dojmy po rozbalení? Velká. Baterka ještě větší. Myslel jsem si, že mi z toho musí upadnout hlava. Párkrát jsem se proběhnul a veškeré obavy jsou pryč. Ani nevím, že ji mám na hlavě. Pokud by to přesto někomu vadilo, máte možnost zakoupit prodlužovací kabel a baterku tak přemístit do batohu, ledvinky, …

Je to čelovka s reaktivním svícením, což Petzl pěkně demonstruje na tomto videu. Když to zjednoduším, nad diodama je senzor, který zachycuje okolní světlo a podle toho automaticky přepíná tři módy – čtecí, běžný a dálkový – viz. následující obrázek.

Skepse není na místě, protože to funguje bezvadně a dost to šetří baterku. Jednou jsem si zapomněl zapnout reaktivní mód, konstantně svítil na plné pecky (vydrží asi hodinu) a 10km před cílem mi zhasla. Blbec, takže jsem musel doběhnout s diodou na iPhonu. Nic moc v noci v lese. Se zapnutým reaktivním módem se životnost baterky dramaticky zvyšuje. Přesto doporučuji zakoupit druhou baterii včetně krytu (= mnohem rychlejší výměna) a na delší běhy brát s sebou do ledvinky.

Maximální dosvit 120m, což je velmi slušné. Přímo na čelovce máte možnost přepínat – profily (běhání, kolo, …), módy (reaktivní, konstantní) a úrovně svícení. Upravit si je můžete pomocí softwaru OS Petzl. Ten si hned ukážeme, protože bude krásně demonstrovat možnosti čelovky.

Po připojení k počítači to samozřejmě chtělo aktualizovat firmware. Bez potíží. Následovalo pojmenování čelovky a baterky. Což je dobré, protože místo nějakého šíleného názvu jsem tam napsal datum zakoupení, abych věděl jak dlouho přežije. Úplně dole vidíte přednastavené profily a vpravo si můžete vytvářet svoje. Ty můžete následně přetáhnout do čelovky. Naráz můžete do čelovky uložit až 4 profily.

Každý profil může obsahovat několik úrovní svícení a to jak v reaktivním, tak i konstantním módu. Každý profil si můžete pojmenovat jak chcete, přiřadit mu obrázek a v tabulkách vidíte dosvit v metrech a odhadovanou dobu svícení pro jednotlivé úrovně. Odhadovanou dobu je na místě zdůraznit. Hlavně u reaktivního módu, protože záleží kam se díváte, jak vypadá terén, … V praxi to celkem sedí.

Aby toho nebylo málo, můžete modifikovat nastavení přepínání mezi profily, módy a úrovněmi svícení.

Jak sami vidíte, je toho poměrně dost. Já sám mám jeden profil a v každém módu dvě úrovně svícení. Stačí. Víc kombinací normální smrtelník nevyužije a aspoň budete mít přehled na co jste přepnuli.

Petzl NAO můžu jednoznačně doporučit. Svítí perfektně. Reaktivní mód funguje bezvadně a výdrž baterky je také dobrá. Hlavně v případě reaktivního módu.