Chybí vám motivace? Přečtěte si Finding Ultra

Chybí vám motivace k pořádnému tréninku? Motivují vás příběhy ostatních lidí? Doporučuji se ponořit do knížky Finding Ultra.

Celá kniha je osobní příběh jednoho týpka. Popisuje, že byl alkoholik, byl tlustý, cpal do sebe junk food a jednou si uvědomil, že je všechno špatně. Ten moment nastal v době kdy ve svém domě vycházel schody do ložnice a na osmém schodu se zastavil, byl udýchaný, zpocený a měl pocit, že zemře. Rozhodl se překopat celý svůj život a od základů všechno změnit.

Ten týpek se jmenuje Rich Roll a je to, mimochodem, čtyřicátník. Za pomoci jeho ženy se mu podařilo změnit jídelníček a zbláznil se do veganství. Zbláznit v uvozovkách, protože mu to vyhovuje, má k tomu rozumný přístup a nikomu to necpe. A také začal trénovat. Bez cizí pomoci, sám. Protože byl v mládí dobrý plavec, měl vštípenou filozofii no pain, no gain, tak ji praktikoval i na běhu. Po pár měsících zjistil, že tenhle způsob nikam nevede. Zhubnul, byl na tom lépe, ale už se nezlepšoval. Potřeboval motivaci a trenéra.

Rozhodl se, že absolvuje Ironmana. To se mu nepodařilo, protože Ironman je vyhlášený závod a startovní pozice jsou vyprodané během několika málo hodin a tak už neměl šanci se postavit na startovní čáru. Hledal dál a našel Ultraman World Championships na Hawaii. To je mimochodem závod, který je více než dvakrát delší než Ironman. Závodník absolvuje 10km plavání, 418km na kole a 84km běhu. To vše v průběhu tří dnů. To by nebylo tak strašné jako fakt, že se mu podařilo přesvědčit organizátory, aby mu povolili start a na přípravu měl pouhých 6 měsíců. Ano, čtete správně, šest měsíců. Mezi tím si našel trenéra jménem Chris a ten mu pomohl s přípravou. Když zjistil jaký má cíl, nejdříve mu chtěl odpovědět něco neslušného, ale nakonec mu řekl, že ho připraví. A připravil.

Nastal den D, závod je tu. Po první disciplíně, 10km plavání, byl na průběžném druhém místě se ztrátou tří minut. Další disciplína, stejný den, kolo a průběžné pořadí? Sedmé místo. Druhý den se pokračovalo na kole, ujel 270km a byl na průběžném devátém místě. Den třetí, běh. A výsledek? Celkově jedenácté místo a byl nejrychlejším američanem. Na jeho stránkách můžete najít fotky ze závodu.

Abych to shrnul. Za půl roku se dokázal připravit na tenhle šílený závod, skončil na celkovém jedenáctém místě a dál pokračuje v novém životním stylu. Shrnul bych to slovy Erica Ortona, a jeho taktéž skvělé knížky, Rich Roll si žije svůj The Cool Impossible!

P.S. Zajímavé je, že v každé takové knížce je zmíněn alespoň jeden čech … Od Emila Zátopka po Petera Kotlanda