Moje první appka do hodinek

Nedělní odpoledne, relaxuju a přemýšlím o tom jak jsem s kamarádem konzultoval výživu na dlouhé běhy. On sám to praktikuje tak, že si po dvaceti minutách cucne gelu, po dalších dvaceti minutách opět a po dalších dvaceti minutách si dá třeba půlku bílého tukového rohlíku s máslem a medem, aby se ten žaludek z gelu nezbláznil a měl co žvýkat. A tohle praktikuje pořád dokola. Postupně tak doplňuje energii a nedojde tak do stavu vyčerpání, protože to už je pozdě se něčím začít dopovat.

A jak si tak přemýšlím, napadlo mě, že si na to napíšu appku do hodinek. Chtěl jsem si to zkusit už dřív, ale tak nějak jsem nevěděl co udělat. Proletěl jsem Suunto App Zone Developer Manual a vrhnul se na to. Čekal jsem, že se s tím budu patlat dlouho, ale asi tak za 30 minut bylo hotovo. Nastavení hodinek se provádí na webu Movescount a na stejném místě se programují i samotné appky.

Nejdřív jsem tomu musel dát nějaký název, obrázek, zařadit do kategorie, apod.

Potom je potřeba nadefinovat proměnné. To se musí udělat v následujícím formuláři. Co mi trochu vadí je fakt, že se zde musí definovat i dočasné proměnné. Ale to je relativně malé zlo.

Aplikace v hodinkách funguje tak, že se spouští každou vteřinu a výše uvedené proměnné jsou persistentní = mezi každým spuštěním jsou hodnoty v proměnných uchovány. Výsledkem aplikace je číslo, které se ukládá do proměnné RESULT. Samozřejmě, že můžeme ovlivnit jak se dané číslo na hodinkách zobrazí.

Všimněte si políček PREFIXPOSTFIX. Před (nebo za číslo) můžeme nechat vypsat jakýkoli řetězec. Prefix a postfix dohromady nesmí přesáhnout šest znaků. Máme nastaveno, rozmyšleno, tak to jdem naprogramovat.

Výše uvedený kód se spouští každou vteřinu. V kódu mám možnost použít přes 200 proměnných z hodinek, které obsahují aktuální údaje. Ať už jsou to údaje o času, délce, výšce, tlaku, … Všechno co umí ukázat hodinky mám v proměnných. V editoru je autocompletion, ale pokud i tak nevím, můžu přes tlačítka Add VariableAdd FunctionAdd Logic Operation vyvolat dialogy v kterých si vyberu co potřebuju.

Hlavně ten poslední je úsměvný, ale je potřeba si uvědomit, že to je pro lamy. A ne pro programátory.

Appka je napsaná a jak poznám, že mi funguje? Odscolluju dolů a přímo na té samé stránce můžu testovat.

Appka je otestovaná. Jak ji dostat do hodinek? Vyberu sportovní mód, editaci a vložím si ji kam chci. Úplně stejným způsobem jako kdybych vkládal jakýkoli jiný, předdefinovaný, údaj.

A pokud chci, můžu si zaškrtnout, že chci výsledky appky logovat. Takže potom mám v grafu zanesené výsledky mé appky včetně prefixů, postfixů, …

Překvapivě jednoduché a funguje to. S prstem v nose za 30 minut. Těm, co denně neprogramují, to bude trvat asi o něco déle, ale dá se to.

Celý kód appky jsem nahrál jako gist. Neručím za to, že to funguje. Zběžně jsem to otestoval, chvíli jsem si s tím hrál na hodinkách, ale reálně jsem to ještě nepoužil. Zkusím za 14 dnů o víkendu. To plánujeme menší šílenost v Orlických horách.