Můj toolchain – HipChat

Pokračujeme v krasojízdě – HipChat – další z toolů, které používáme.

Před pár lety, možná jenom před rokem, už nevím, jsme HipChat zkoušeli a opustili ho. Vypadal strašně a nikdo to mezi ostatníma pěknýma aplikacema na Macu nechtěl používat. Mimo vzhledu jsme měli i nějaký vnitřní problém s tím, že byl postaven na Adobe Air. Padal, nefungoval podle našich představ a celkově tak nějak stál za @. Prostě a jednoduše HipChat nezapadl do kolektivu 🙂 Zkoušeli jsme kde co a pořád to nebylo ono …

Naše požadavky byly:

  • doručení zpráv bez ohledu na to, zda-li jsem online nebo ne,
  • uchovávání zpráv v historii a to i v případě, že klienta smažu, jeho data smažu, přeinstaluju počítač,
  • skupinové chaty s možností regulace přístupových práv,
  • separátní seznam odkazů, souborů, které kdo poslal,
  • ukládání poslaných souborů,
  • veřejné API pro napojení na další služby,
  • multiplatformní klient a podpora pro mobilní zařízení,
  • vyhledávání v historii.

Skype? Příšerné UX a většinu věcí nesplňuje. Jabber? Spousta klientů (Messages, Adium, …), ale opět něsplňuje. IRC? Nesplňuje. Pořád nám něco nesedělo, nevyhovovalo, … a poměrně dlouho jsem zkoušeli všechno možné. Dokonce i Campfire od 37signals (přejmenováno na Basecamp). Poznámka mimo téma – 37signals, teda Basecamp, jsou fajn firma, dobré přístupy k některým věcem, ale já ty jejich produkty nemám vůbec rád. Nevím proč, objektivně to zdůvodnit nedokážu, ale nesedí mi ani trochu. Ale zpátky k tématu – znovu jsme se mrkli na HipChat – skvělá zpráva, HipChat má nativního klienta, přidal pár funkcí, funguje bezvadně a splňuje naše požadavky.

Doručení zpráv bez ohledu na to, zda-li jsem online nebo ne

Tohle mají dobře vychytané. Jsem online, přijde mi zpráva, objeví se v klientovi. Odskočím si od počítače, klient se nastaví na Away, přijde mi zpráva a já obdržím email (lze vypnout) a nebo mi to přijde do appky na mobilu. Vrátím se k počítači, klient se nastaví na Available a další zprávy už mi zase chodí jenom sem. Neboli to není jak u ostatních klientů, kdy se mi rozezní telefon, iPad, počítač a bůh ví co ještě.

Uchovávání zpráv v historii a to i v případě, že klienta smažu, jeho data smažu, přeinstaluju počítač

Všechny zprávy jsou uchovávány na serveru. Při spuštění klienta se všechno co jsem minul stáhne a člověk tak o nic nepřijde. Což je super, hlavně u skupinových chatů, protože si později může člověk projít co se řešilo, apod.

Skupinové chaty s možností regulace přístupových práv

Ne všichni musí nutně všechno vidět. A tak se dají vytvořit místnosti, které jsou veřejné, vidíte je v Lobby (seznam místností), nebo uzamčené a dáváte přístup pouze vybraným jedincům.

Separátní seznam odkazů, souborů, které kdo poslal

Tohle je největší pain a to nejen u chatů, ale i emailů, apod. Vím, že mi někdo něco poslal, ale už je to ztraceno ve změti dalších zpráv. V chatu s jednotlivcem, ale i v místnosti, jsou záložky Files a Links. Přepnu a vidím seřazený seznam přiložených souborů / odkazů, takže nemusím procházet historii a hledat kde to asi tak může být.

Ukládání poslaných souborů

Znáte to určitě sami. Nahrajete něco na Dropbox, Droplr a pošlete jenom odkaz. Za pár týdnů si Dropbox začnete čistit a soubor je pryč, takže poslaný odkaz je už tak nějak k ničemu. HipChat umožňuje poslat přílohu se zprávou, tu uloží u sebe a zůstane tak navždy uložena bez ohledu na to, zda-li si posílající tu přílohu smaže nebo nesmaže.

Veřejné API pro napojení na další služby

Každému vyhovuje něco jiného. Někde chce dostávat emaily, někdo chce zprávy do HipChatu, … HipChat má veřejné API, které nám třeba umožňuje posílat zprávy z Travisu ohledně automatických buildů. Což mě osobně vyhovuje, protože emailového klienta zapnu jednou za čas, ale HipChat mi běží pořád.

Vyhledávání v historii

Tady by to HipChat mohl trochu vylepšit, protože po zadání vyhledávacího výrazu se mi otevře webový prohlížeč s výsledky. Nic moc. Na druhou stranu to funguje a možná je lepší toto, než nějaký polotovar v nativní aplikaci. Třeba s tím HipChat do budoucna ještě něco udělá.

A ve verzi 2.5 (74) nám HipChat nadělil beta verzi audio / video hovorů s možností sdílení celého desktopu nebo jenom vybraných oken spuštěných aplikací. Neat. Zkusili jsme a funguje to docela obstojně. Je to beta, takže se předpokládá další vývoj a řada vylepšení. Docela bych ocenil to sdílení bez hovoru a skupinová volání. Potom by už k dokonalosti chybělo málo.

HipChat je fajn produkt. Není dokonalý (co je?), má své mouchy, ale v maximální možné míře vyhovuje našim požadavkům. Možná už existuje něco lepšího, ani bych se v dnešní rychlé době nedivil, ale neměň co funguje a tak si na něm z vesela frčíme dál.

A příště se už konečně zaměřím na AppCode a rozcupuju Xcode na kousky …