Nike Free 3.0 – první dojmy

Tyhle boty mám od středy, takže jsem dalek toho je nějak zevrubněji hodnotit. Každopádně i za tak krátkou dobu se stihli posunout do kategorie nejoblíbenějších bot a v žádných jiných běhat už nechci. Zatím, než Nike konečně naskladní Nike Hyperfeel pro ČR. Zatím mají jenom velikost 41 a další várka bot má být až na jaře 2014 (odpověď z Nike support). No, ale zpět k Free 3.0 …

Šel jsem do města za účelem nákupu jiných věcí, ale v jednom sportovním obchodě jsem narazil na Free 3.0. Úplně náhodou a úplně náhodou měli velikost 43. Tak jsem si je zkusil a šel je zaplatit. Další překvapení byla 50% sleva s tím, že jde o letošní výprodej. Sáma pozitiva a sociální jistoty 🙂 Jelikož jsem byl předchozí den běhat, byl jsem odhodlán je vyzkoušet až ve čtvrtek.

Přijdu domů, prohlížím si boty znovu, můj plán se mění, oblékám se a vybíhám … Nějak jsem to do čtvrtka nevydržel. S ohledem na různé příspěvky na internetu související s bolestma nohou při změně stylu, … jsem si dal kratší běh – 6 km. Neběžel jsem podle tepovky, nic jsem nehlídal. Účel byl jednoduchý – vyzkoušet a užít si nové boty.

Jsem z nich nadšenej, neskutečně. Boty nutí došlapávat celou nohou a nebo na špičku. Jakmile se to ve vás přepne, okamžitě nastává druhý efekt a tím je kratší krok a větší frekvence kroků. To celé má za následek, že běžíte rychleji. Ten pocit jsem měl celou dobu a když jsem doběhl, vydoloval jsem data z hodinek a celé se to potvrdilo. Byl jsem o minutu na kilák rychlejší. Žádná bolest, nohy úplně v pohodě. Dobrý, ale přeci to bylo jenom 6 km a jeden pokus.

Druhý den jsem to nevydržel a šel je zkusit znovu. Tentokrát 7 km a výsledek? Stejný jako ve středu. Žádná bolest, žádné napětí v noze a opět o minutu na kilák rychlejší. V předchozích botech (Asics už nevím co přesně) jsem občas cítil koleno. Ne bolest, ale prostě jsem ho cítil – tlak, …, nevím jak to přesně popsat. Za těch 13 km v nových botách jsem ho necítil ani jednou. Ale jistota je kulomet a tak jsem si raději dal v pátek pauzu.

Sobota, nohy nebolí, malej spí, Majda se učí, tak jsem se oblékl a vyběhnul znovu. Tentokrát žádné testování, ale intervalový trénink o celkové délce 9 km. Prvních 5 kilometrů jsem se zahříval, potom jsem si vyběhnul menší schody, zamířil do parku a začal – dvě lampy na max, dvě lampy pomalý běh, skoro až jogging, … V mém podání na max znamená 3:30 / km, pomalý běh/jogging znamená 8:30 / km. To jsem dělal cca 3km a poslední kilák si dal středně rychlý výklus směrem domů.

A nohy? Nic. Je neděle večer a nohy jsou úplně v pohodě. Vůbec o nich nevím a tak nějak se nemůžu dočkat zítřka, protože mám v plánu zase vyběhnout.

Jak jsem psal na začátku, za 5 dnů co je mám jsem v nich naběhal jenom 22 km, takže je nechci nějak detailněji hodnotit. Ale v mém případě mají následující efekt …

  • opravdu nutí došlapávat na špičku, slovo nutí není úplně na místě, ta noha to dělá sama,
  • mám kratší krok, větší frekvenci kroků a celkově je to větší zábava,
  • vůbec necítím koleno, ani náznakem a to bude tou špičkou neb jsem se evidentně zbavil úderů kladivem na patu,
  • obecně vůbec necítím žádnou bolest, tlak, …, v souvislosti se změnou bot.

Takže já je zatím hodnotím na výbornou 🙂

P.S. A pokud v nich chcete běhat v zimě, doporučuju o 1/2 čísla větší. Ty teplejší ponožky jsou přeci jen o něco tlustší …