Nike Free 3.0 vs HyperFeel

Když jsem začal experimentovat s barefoot running, skočil jsem do toho po hlavě a zakoupil boty Nike Free 3.0. Dodnes jedny z mých nejoblíbenějších. Potom Nike vydal HyperFeel a já věděl, že je musím mít. Kromě bot se mi líbila i Apple like reklama. Jaké jsou?

Hned na začátku upozorním na jednu věc. Sice to tak nevypadá, ale velikost (= číslo) obou bot je stejná.

Nike Free 3.0 jsou ty šedo černé. HyperFeel červené (alespoň Nike to tvrdí :).

HyperFeel bota je v podstatě velmi malá podrážka, obalená síťkou a ta je vystužena něčím, co by se dalo nazvat vlasec. Při běhu ani nevím, že mám nějaké boty na noze. V porovnání s Free 3.0 jsou lehčí a menší. Já jsem z nich nadšený. Běhá se v nich skvěle a ačkoli se to nezdá, jsou dokonce vhodnější na městský povrch. Srovnejte podrážku …

… Free 3.0 ji má mnohem robustnější. Ale neskutečně mě irituje fakt, že přeběhnu pár kamínků a všechny zůstanou v botě. Jakmile se podrážka rozevře, kamínek se dostane dovnitř a už tam zůstane. Potom vběhnete na asfalt a připadáte si, že stepujete a ne běžíte. HyperFeel má podrážku řešenou úplně jinak a to co se děje s Free 3.0, se vám s těmahle botama nestane. Otázkou je, jak dlouho tato mikro podrážka vydrží.

Z tohoto pohledu jsou HyperFeely vhodnější do města, na cyklostezky, podél řeky, … Free 3.0 jsem mírně odsunul a běhám s nima pouze po asfaltu, resp. v místech s minimem kamínků. Ačkoli se to nezdá, v té podrážce zůstane i kamínek / šutr o velikosti 5, 6, 7, … mm.

Na druhou stranu bych zase v HyperFeelech nikdy nevběhl do terénu, do lesa, … Podrážka je tak tenká, že se bojím proříznutí na ostřejších kamenech, propíchnutí od větve, … Což je zřejmé i s ohledem na čistotu bot 🙂 S Free 3.0 vběhnu do čehokoli. Sice zmrzlej, ale i v hlubokém sněhu jsem s nima běhal.

HyperFeel verdikt?

  • vhodnější do města, hlína podél řeky a to i do míst kde je semeniště kamínků
  • lehoučké
  • nehodí se pro lidi co mají širší chodidlo, jsou poměrně úzké
  • tkaničky vedou skrz ty zmiňované vlasce, občas mám pocit, že to při šňerování musím zákonitě vyrvat

Na terén Nike připravil HyperFeel Trail. Ale ty zkoušet nebudu, protože tady jsem okusil značku Inov-8 a asi u ní chvíli zůstanu. Minimálně než ten svůj velkoobchod s botama zničím a budu muset pořídit nějaké náhrady 🙂