Podpora CocoaPods v AppCode

Po včerejším vydání článku o AppCode 3.0 EAP padl dotaz na podporu Workspace a CocoaPods. Workspace je podporovaný už hodně dlouho a k tomu není co dodat. CocoaPods také, ale v 3.0 se objevilo pár změn. Tak se na ně pojďme podívat.

Pokud nevíte o čem je řeč, mrkněte na cocoapods.org. Z jejich webu si vezmu popis – CocoaPods is the dependency manager for Objective-C projects. It has thousands of libraries and can help you scale your projects elegantly. Neboli je to systém, který automaticky řeší závislosti na dalších knihovnách, sám je instaluje, aktualizuje, atd. Odpadá tak práce se submoduly v gitu nebo ručním kopírování zdrojáků do projektu.

Zpět k AppCode. Otevřu Preferences, do vyhledávání napíšu klíčové slovo_ pods_ a hned vidím co umí. Můžu si nastavit formátování Podfile …

… barvy, fonty …

… klávesové zkratky.

Zatím klasika, žádný zázrak. Každopádně to ukazuje na jeden fakt – když už podpora CocoaPods, tak se vším všudy. Víc nás bude zajímat modře vysvícená položka CocoaPods.

Přímo v AppCode si můžu přidat nebo odebrat Ruby SDK. Systémové, lokální a nebo vzdálené. Vyberu systémové Ruby (= nepoužívám) a AppCode mi říká, že je potřeba nainstalovat CocoaPods. Instalovat nebudu, protože jako správný Ruby hacker (= nejsem) používám Ruby Version Manager (RVM). Přidám Ruby  z RVM a hned je to o poznání veselejší.

AppCode našel CocoaPods a hned mi vylistoval všechny Pody. Paráda. Vzdálené Ruby SDK je implementováno přes Remote Hosts Access plugin, který nepoužívám, takže nemůžu moc sloužit.

Teď si otevřu Podfile. Buď mám přiřazenou klávesovou zkratku k Tools – CocoaPods – Edit Podfile, nebo vyberu z menu a nebo otevřu z navigátora. Kromě klasické editace, na tom není co ukazovat, AppCode upozorňuje na novější verze použitých podů.

Automaticky doplňuje názvy a verze při přidávání nových podů.

A konečně, nejsou-li některé pody nainstalovány, AppCode na to upozorní a jedním kliknutím je můžu nainstalovat.

A nebo kdekoli (edituju-li Podfile) můžu stisknout pravé tlačítko a z kontextové nabídky rovnou instalovat nebo aktualizovat pody.

Co Xcode? Apple nic. Ještě, že existuje Alcatraz – Package manager for Xcode 5. Už sám název hovoří za vše 🙂 Ale nebudeme si z Applu pořád střílet, snaží se a je to prostě moloch. Každopádně přes Alcatraz můžete nainstalovat CocoaPods for Xcode. Sice to funkčně neodpovídá tomu co najdeme v AppCode, ale je to lepší jak drátem do oka a základní funkcionalita tam je.