R.I.P. Facebook

Facebook je mrtev, resp. můj účet na něm. 25.11.2014 jsem ho nekompromisně zrušil. Celý proces zabral několik dnů. Musel jsem totiž transformovat účty u ostatních služeb z Facebook loginu na email a heslo. Někde to šlo skoro samo, někde za pomocí podpory (např. Spotify), ale nakonec se to všude podařilo.

Poměrně dost lidí se ptá proč?

Abych na to byl schopen odpovědět, musím začít z druhé strany. Je to totiž součástí procesu, který trvá už několik měsíců.

Ruth Krauss – House for Butterflies

iPhone, skvělá věc, ale … Na začátku jsem instaloval poměrně dost aplikací, nechával zapnuté notifikace (aby mi něco neuteklo) a promptně na vše reagoval. Neskutečné množství vyrušení za den, že se člověk pomalu nemohl na nic soustředit. Podívejte se kolem sebe. V autobuse, metru, na zastávce, v taxíku, … Skoro každý má skloněnou hlavu a telí do telefonu. Hraje hry, sleduje Facebook, odepisuje na zprávy, emaily, apod.

Dělal jsem to také. A nejen v době krátkých přestávek, ale i při běhu. Poslouchal jsem podcasty nebo muziku. Po čase jsem přišel na to, že mě to ruší. Nesoustředil jsem se, mozek neustále vstřebával informace z podcastů, moje tempo bylo zběsilé a tak jsem jednou ten telefon nechal doma. Nevím co se přesně stalo, ale začal jsem víc vnímat okolí, všímat si věcí a běh se stal radostnějším. Možná jsem divnej, ale opravdu si více všímám stromů, různých tvarů, rostlin, … Běh lesem má teď úplně jinou dimenzi.

Postupně jsem to začal aplikovat i mimo běh. Jako první věc, kterou jsem udělal, bylo vypnutí všech notifikací. Nejen zvuků, ale i odznaků, odstranění ze zamčené obrazovky a z oznamovacího centra. Odznaky jsem nechal jenom u Telefonu a Zpráv. Jediný zvuk, který můj iPhone vydává je zvonění příchozího hovoru v době od 8:00 do 20:00. Mimo tuto dobu pouze u lidí z kategorie Oblíbení. Jinak zarytě mlčí. To samé jsem udělal i na desktopu.

Jedu v takzvaném pull módu – aplikaci spustím pouze v případě, že v ní něco chci udělat já sám a ne proto, že jsem byl vyrušen. Zkoušel jsem ve vybraných aplikacích nechat odznaky (bez zvuků), ale neodolal jsem. Když jsem odemknul telefon, viděl je, zvědavost byla silnější. Tak jsem je zrušil u všeho.

Někdy v roce 2012 si O2 dělalo studii z které vyšlo, že uživatelé tráví více než 2h denně telením do telefonu. To bylo před třemi roky. Snad ani nechci vědět jak ty čísla vypadají dnes. Dejme tomu, že člověk spí 8h denně. Je vzhůru 16h a to znamená, že 12,5% času tráví s telefonem. Trochu moc, nemyslíte?

Zkuste se podívat do Nastavení – Obecné – Využití – Využití baterie. Seznam aplikací, které nejvíc ždímají baterku. Myslím, že se zhrozíte. Nebo Nastavení – Mobilní data. Množství přenesených dat v jednotlivých aplikacích. Je jasné, že Facebook s fotkama může být na prvním místě a čas strávený v aplikacích se z těchto seznamů odvodit nedá. Na druhou stranu získáte alespoň nějakou představu.

Vypnutím notifikací a pull módem jsem došel k tomu, že jsem přestal většinu aplikací používat. Například Instagram. Měl jsem účet, občas tam poslal fotky, ale hlavně jsem reagoval, lajkoval a komentoval. Bez notifikací nebylo na co reagovat a po čase jsem na celý Instagram zapomněl. Výsledkem bylo, že jsem zrušil účet a aplikaci smazal. Podobnou čistku čekalo několik dalších aplikací a služeb.

Stejně přistupuju k TV, novinám, zprávám, … Obdoba toho co dělá Tomáš – iDieta. Nečtu iDnes, iHNed, …

A ten Facebook? Nepopírám, že jsem byl přispěvatel a posílal tam stejné blbosti, které se mi teď ne úplně líbí. Jeden den se mě přítelkyně zeptala jestli nejsem nemocný, že má prázdný feed na Facebooku, protože jsem tam nic neposlal. Otázku jsem nejdříve mlčky přešel, ale po čase jsem nad tím začal trochu přemýšlet. Zpětně si prošel svůj feed a řekl bych, že informační hodnota nula nula nic.

Přátelé na Facebooku? Virtuální realita. Kolik z těch lidí vídáte alespoň jednou za rok osobně? A když je vidíte, nemáte pocit, že už o nich všechno víte, protože Facebook? Neváznou konverzační témata? Necítíte se blbě při osobním setkání a uvolnění při konverzaci na Facebooku? Vás zajímá, že si Pepíček nechal upéct skvělý dort, všichni se z toho můžou podělat, ale přitom jste Pepíčka už 15 let neviděli? Můžete samozřejmě zůstat přáteli, vypnout sledování a vyhnout se tak dortům. K čemu to potom je? Že mu můžete napsat zprávu pomocí Messengeru? A jakou? 15 let jste se neviděli, tak co mu chcete psát? Proč je tedy v přátelích? Proč vlastně ten Facebook máte?

Prostě a jednoduše jsem dospěl k tomu, že tohle všechno chci omezit. Jasně, že mě zajímá co děláte. Jen se to nechci dozvědět z Facebooku. Chci se potkat, pokecat u pivka a ne si psát přes Facebook. Nejen, že člověk má potom více konverzačních témat, ale je také více tlačen k osobním setkáním. Čas, který jsem věnoval těmto věcem teď věnuji jiným, důležitějším. Chodím do divadla, čtu knihy, sportuji, více se věnuji své drahé polovičce, sleduji okolí, nechávám svůj mozek aby se občas nudil, …

A k tomu všemu bez vyrušování toho malého krámu.

R.I.P. Facebook