Takže restart a pěkně od začátku

Všechno špatně … Po svém hurá začátku bylo na čase přehodnotit přístup a na běhání se připravit. Nechci se opět zničit a přijít o další měsíce pohybu.

Začal jsem chodit. Jasně, taky jsem se tomu nejdřív smál. Ale pravdou je, že to je nejpravidelnější pohyb co mám. Ráno 2km do práce, odpoledne / večer 2km z práce. Ono se to nezdá, ale má to několik výhod. Za prvé se ráno probudím než dojdu a můžu začít rovnou pracovat. Když jsem jezdil autem, ještě jsem byl rozespalej a potřeboval jsem další hoďku na probuzení. A paradoxně mi celá cesta trvala déle. Než otevřu bránu, vyjedu, zavřu bránu, projedu městem, zaparkuju, dojdu z garáží, … Odpoledne to má zase tu výhodu, že se před aktivnějším výkonem trochu rozhýbu. Chůze je jeden z nejpřirozenějších pohybů a dost pomáhá. Na toto téma je na internetu tuna článků, například Choďte a budete fit.

Ty moje denní 4km chůze samozřejmě nestačí. Je to jenom jeden střípek do celé mozaiky. Přidal jsem k tomu všemu horské kolo, inline brusle a hlavně plavání. Horské kolo beru jako zábavu, jezdím po lese, blbnu a beru to jako odreagování. Pokud není šílený slejvák, jedu i za deště. Stačí si na to koupit pořádné oblečení a vzít si pár desetikorun na ruční mytí kola na benzínce.

Inline brusle mám rád a jezdil jsem na nich 10-15km pohodovým tempem. Ne na rychlost, ale na výdrž. Ty jsem v tomhle počasí omezil, resp. už zazimoval, protože na mokrém asfaltu to dost klouže. Není nic jednoduššího než si něco natáhnout když jedna brusle ujede a zrovna zabíráte. Pokud je sucho, dá se jezdit i teď, ale já to vyměnil za běh.

Plavání mě baví, je mi blízké díky plavčíkovi z VŠ a hlavně se na něm perfektně protáhnu. Dalším důležitým faktorem je, že se naučíte i tak trochu správně a pravidelně dýchat. Což využijete u běhu, kola, … Je to dobrá průprava celého těla a plic. Pokud neumíte plavat, topíte se, tak doporučuji navštěvovat plaveckou školu. Naučí vás tam dýchat, styl, … Potom z toho plavání budete mít mnohem víc a bude to efektivnější. Spolu s chůzí je to jeden ze sportů kde hrozí nejmenší riziko úrazu a je vhodné pro lidi, kteří nemají úplně ideální postavu a chtějí začít něco dělat. Jeho význam ze zdravotního hlediska:

  • Plavání všestranně a rovnoměrně zatěžuje svalstvo. Do pohybu se zapojuje až 90% svalových systémů.
  • Významné antigravitační účinky hydrostatického vztlaku odlehčují páteř, klouby a vazy dolních končetin (tělo ve vodě váží 1/7 své hmotnosti).
  • Díky převážně rotačním pohybům udržuje kloubní pohyblivost.
  • Vodorovná poloha při plavání je vhodná pro srdečně-cévní systém.
  • Nastává příznivá odezva ve funkci dýchacího systému.
  • Vliv na termoregulační systém, otužování, kdy se prodlužuje doba, ve které je v rovnováze výdej i příjem tepla.
  • Nad vodní hladinou je čistší vzduch.
  • Pozitivní vliv na duševní funkce člověka – mentální hygiena. Plavání je cyklická aerobní činnost vhodná pro rozvoj vytrvalosti.
  • Nejnižší úrazové riziko ze všech sportů.

Zdroj: Obezita.cz – Plavání.

S výše uvedeným se nedá nesouhlasit. Pokud jste dlouho nic nedělali, začněte chodit a plavat. Chůze nic nestojí a bazén je taky za babku. Minimálně tady v Hradci. 1 minuta stojí 60 haléřů, takže za hoďku zaplatíte 36,- Kč. Což je mnohdy cena jednoho pivka.

Jednou z motivací je sledování celkového vývoje. Ne denně, ale spíš měsíčně. No, ale jak se v tom všem vyznat? Psát si trénink na papír nebudu. Ručně něco měřit taky nebudu. A tak jsem používal a používám různá zařízení, která to dělají za mě. Dříve jsem používal na trackování všech aktivit RunKeeper na iPhone. Telefon je těžký, při běhu to otravuje, nedá se s tím jít do bazénu, špatně se k tomu připojuje a hledá HR monitor, … a tak jsem ho vyměnil za hodinky s hrudním pásem (tímto děkuji své přítelkyni, která mě chtěla potěšit a tak mi je dala jako dárek) a všechno trackuju na Movescount. Přehled aktivit za posledních 14 dnů co používám tyhle hodinky …

Celkem plno. Zelená bota je chůze a je to jedna z denních, pravidelných, aktivit. Když chůzi vyfiltruju, mám tu zmiňované plavání, běh a kolo.

První měsíc jsem těmto doplňkovým aktivitám věnoval cca 230km, druhý měsíc 340km, … Teď je pomalu vyměňuju za běh. Ačkoli si už bez problémů běhám, i delší vzdálenosti (15-20km), kolo, chůzi a plavání praktikuju dál. Jsou to takové mini rozvičky. Takže vřele doporučuji.

Jak to stíhám? Nemyslel jsem si to, ale ze sovy jsem skřivan. Vstávám v 6h a na bazénu jsem už v 6:30. Pokud jsem si předchozí den dal větší zátěž, dám si jenom něco málo přes kilometr, za 25 minut mám hotovo a v 7:15 už jsem v práci. Kolo a běh zase dávám večer po práci. Stačí si vzít teplejší oblečení a není problém. Jednu nevýhodu to má a to, že kolem 23h už padám na hubu a usínám. Zase jsem doma dřív z práce, stihnu toho mnohem víc a dokonce mám pocit, že ten den je nějaký dělší 🙂

Příště ukážu co za údaje trackuju, jak ty data používám a taky to, že tyhle všechny trackery spadají do kategorie – dobrý sluha, ale zlý pán. Pěkné hračky, ale někdy zpomalí progress a nebo dokáží uškodit.